Hoppa till innehåll
Svenska Akademiens logotyp
ornament

Ledamotsregister

Svenska Akademiens samtliga ledamöter sedan 1786. Sök på namn, välj en stol, eller se vilka som satt i Akademien ett visst år.

20 ledamöter år 1997.

Förnamn Efternamn Stol Invald Inträde Utträde Ålder vid inval Antal år i Akademien
ErikLönnroth101962-05-171962-12-202002-03-105240
LarsGyllensten141966-05-261966-12-202006-05-264540
JohannesEdfelt171969-03-061969-12-201997-08-276528
LarsForssell41971-03-111971-12-202007-07-264336
TorgnySegerstedt21975-05-151975-12-201999-01-286724
ÖstenSjöstrand81975-05-151975-12-202006-05-135031
UlfLinde111977-02-101977-12-202013-10-124836
StenRudholm11977-02-101977-12-202008-11-295931
KerstinEkman151978-04-201978-12-202018-05-034540
StureAllén31980-12-201980-10-022022-06-205142
KjellEspmark161981-03-051981-12-202022-09-185141
WernerAspenström121981-03-191981-12-201997-01-256316
GunnelVallquist131982-04-011982-12-202016-01-116434
KnutAhnlund71983-03-101983-12-202012-11-286029
GöranMalmqvist51985-04-111985-12-202019-10-176134
TorgnyLindgren91991-02-281991-12-202017-03-165326
KatarinaFrostenson181992-02-271992-12-202019-01-183927
BirgittaTrotzig61993-02-111993-12-202011-05-146418
PerWästberg121997-04-171997-12-2064
HoraceEngdahl171997-10-161997-12-2048